Prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená hypotékou (záložným právom)

Otázka:

Dobry den,

chcem sa spytat na uprava vlastnictva osob zijucich ako druh a druzka.

Zijem s partnerom 15 rokov v spolocnej domacnosti, spolocne sa podielam na nakladoch domacnosti. Dom v ktorom byvame je napisany zatial len na partnera. Kupil ho pred 12 rokmi, v roku 2014 bude splateny i hypotekarny uver. Na uvedenu nehnutelnost som taktiez prispela s cca 15 000 EUR. S partnerom chceme pre pripad jeho smrti upravit tieto majetkove zalezitosti.

Vzhladom k tomu, ze nas pravny poriadok neupravuje vlastnictvo osob zijucich ako druh a druzka, chcela by som Vas poprosit o radu, akym spôsobom by bolo najvhôdnejsie upravit predovsetkym vlastnictvo domu. Je mozne, aby som so suhlasom partnera bola uvedena na LV ako podielovy spoluvlastnik v podiele 1/2, napriek tomu, ze na dom je stale hypotekarny uver?

Dakujem za radu.

Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky k prevodu spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená hypotékou Vám zasielame nasledovné stanovisko:

Majetkové usporiadanie vzťahov s Vašim druhom je možné riešiť dvoma spôsobmi a to buď zriadením závetu z jeho strany, kde by Vám odkázal 1/2 predmetného domu pre prípad jeho smrti alebo prevedením 1/2 spoluvlastníckeho podielu na Vás, čím by ste sa stala podielovou spoluvlastníčkou spolu so svojim druhom k danej nehnuteľnosti tak, že každý z Vás by vlastnil podiel na dome vo výške 1/2 k celku.

Keďže je nehnuteľnosť zaťažená hypotekárnym úverom z banky, tak je zrejme na danú nehnuteľnosť zriadené záložné právo v prospech banky. Samotná skutočnosť, že nehnuteľnosť je zaťažená záložným právom neznemená, že by jej vlastnik, teda Váš druh, bol obmedzený zákonom pri jej nakladaní, t.j. prevedení vlastníctva prípadne spoluvlastníckeho podielu. Zákon takýto prevod umožňuje avšak s tým, že nehnuteľnosť by prešla na nového vlastníka spolu so zálohom. Avšak je nutné preskúmať zmluvu s bankou o poskytnutí hypotekárneho úveru, či náhodou táto zmluva nepodmieňuje pri prevode vlastníckeho práva na založenej nehnuteľnosti aj písomný súhlas banky pod hrozbou finančnej sankcie a ak áno, je nutné banku požiadať o daný písomný súhlas.

S pozdravom,

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk 

03.03.11

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

3

1

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje