Nástup do práce po rodičovskej dovolenke

Otázka:

Dobry vecer,

mozete mi prosim poradit ako mam postupovat? Som na rodicovskej dovolenke a do prace mam nastupit 4.4.2011. Pracujem v jednej z poprednych bank na slovenskom trhu. Nedavno som telefonovala na nase personalne oddelenie, ze teda ako mam postupovat a ostala som nemilo prekvapena. Oznamili mi, ze miesto, na ktorom som pracovala volne nie je a tak im mam poslat zivotopis (pracujem tam od 2.11.2002!!!) aby mi vedeli najst novu pracu. V pripade, ze ziadna pre mna nebude, tak dostanem vypoved a odstupne vo vyske 3 mesiacov. Podla novely zakonnika prace mi ale pripada, ze to urobit nemozu. Alebo ano? Musim podotknut, ze som nevykonavala pracu, ktora by bola niecim specificka a verim tomu, ze take, pripadne podobne miesto sa urcite najde. Mohli by ma zaradit na pracu v pobocke banky, ktora ma otvaracie hodiny v pracovne dni od 10.00-18.00 denne pripadne na pobocku, ktora ma otvorene aj cez vikend a do 21.00 ked mam male dieta? V pracovnej zmluve mam uvedenu pracu v centrale banky, nie na pobocke. A este ma zaujima ci mam zamestnavatelovi oznamit, ze som tehotna, aj ked som len v druhom mesiaci. Mozem si tym uskodit alebo pomoct? Podla zakonnika prace ma pocas tehotenstva vyhodit nesmu, nie? Dakujem vopred za radu.

Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky ohľadne postupu zamestnávateľa v súvislosti s nástupom do zamestnania po rodičovskej dovolenke Vám zasielame nasledovné stanovisko:

V zmysle § 166 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce (ďalej len „Zákonník práce“) je na prehĺbenie starostlivosti o dieťa zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku (ďalej len „RD“)  až do troch rokov veku dieťaťa.

V zmysle § 56 Zákonníka práce dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne. Takže ak má zamestnávateľ so zamestnancom záujem meniť dohodnutý obsah pracovného pomeru, t. j. meniť pracovné podmienky, práva a povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru, môžu tak urobiť len na základe dohody o zmene pracovných podmienok. Dohodou nie je možné meniť kogentné ustanovenia Zákonníka práce. Vzhľadom na uvedené, po návrate z rodičovskej dovolenky, je Vám zamestnávateľ povinný poskytnúť prácu za podmienok stanovených pracovnou zmluvou. Zamestnávateľ nemôže jednostranne meniť podmienky vyplývajúce z uzatvorenej pracovnej zmluvy, tieto je možné meniť len na základe dohody o zmene pracovných podmienok.

Zákonník práce, v zmysle § 64, zakazuje zamestnávateľovi dať výpoveď v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky.  Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky.

V zmysle § 164 je zamestnávateľ povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti. Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

Vzhľadom na vyššie uvedené Vám je zamestnávateľ povinný po návrate z RD poskytnúť prácu v zmysle pracovnej zmluvy, ktorú máte uzatvorenú. Zmena podmienok je možná len po dohode. Ako matka starajúca sa o dieťa mladšie ako 15 rokov máte nárok žiadať o vhodnú úpravu týždenného pracovného času, resp. o kratší pracovný čas. V prípade, že nie ste osamelá matka starajúca sa o dieťa mladšie ako tri roky, v súvislosti s výpoveďou sa na Vás po návrate z RD vzťahuje „klasický režim“, teda zamestnávateľ Vám po návrate z RD môže dať výpoveď, avšak len z dôvodov stanovených Zákonníkom práce. Nakoľko píšete, že ste tehotná, odporúčame Vám túto skutočnosť oznámiť zamestnávateľovi, a to ešte pred návratom z rodičovskej dovolenky, nakoľko budete požívať ochranu v súvislosti so zákazom výpovede i po návrate z RD.

V prípade ďalších otázok Vám odporúčame kontaktovať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, resp. v prípade podania výpovede zamestnávateľom v rozpore so Zákonníkom práce odporúčame navštíviť advokáta.

S pozdravom

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk  

 

 

16.02.11

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

2

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje