Rodičovské povinnosti k plnoletému dieťaťu

Otázka:

Dobry den,mam otazku ohladne byvania mojho plnoleteho syna so mnou (matkou)
S manzelom sme sa rozviedli pred cca 15 timi rokmi a sud zveril vtedy cca 5 rocneho syna do mojej opatery. Mali sme tazky zivot, pre stahovania, nedostatok penazi, vyzivne bolo stanovene na 40 eur, bez pomoci rodiny atd. Po rozvode som totiz zostala na ulici aj zo synom. Otec o syna nemal zaujem a jeho rodina tiez nie, aj ked som ich niekolko krat kontaktovala, hoci pred rozvodom ma o syna chceli obrat. Zivot teda pre mna ako matku lahky nebol, no zvladla som to, kupila som byt, pracovala, studovala, nerobila nic zle.
Pocas dospievania boli so synom velke problemy, chodenie poza skolu,nechodenie v noci domov, agresivita voci akymkolvek pravidlam a aj voci mne sa stavala pravidlom. Navstevovali sme psychologov, poradne atd. Pred 18 tkou bol na psychiatrickom pozorovani v nemocnici, a bolo na rozhodnutie, ci bude brat lieky alebo psychoterapiu, pretoze nezvlada svoje nalady a hnev. Rozhodla som terapiu,no odmietol na nu chodit a preklenul sa do 18, takze som s nim viac nepohla.Na strednej skole opakoval rocnik, prelozila som ho na druhu skolu, aby bola sanca ze nieco dokonci..
V 18 tich ma 1. krat fyzicky napadol, na cely dom krical ze ma zabije. Nehlasila som to. Nasledky boli minimalne, roztrhane oblecenie nejake cervene flaky na oboch po zapaseni, mne po synovom utoku sa na synovi po mojom chraneni sa. CCa pol roka byval u mojho brata. Vratil sa domov a fyzicke nasilnosti sa este v priebehu roka 2x zopakovali, volala som policiu, no zistila som ze nemozem nic, pretoze je student. Nehovoriac o slovnych utokoch, urazani ma atd. Dnes ma 20, maturuje, no nasilnosti a castejsie slovne su takmer na dennom poriadku, pretoze vie, ze nic nezmozem. Niekedy mam pocit ze sa proste len hra, ze ho to bavi, ze ma ma rad ale vyhovuje mu to. Pred par dnami rozbil rukou dvere od zlosti. Potom sa vyhrazal ze ma zabije atd. Policia k nam chodi uz ako na klavir, dokonca ju zavolal aj on na mna, lebo som si dovolila mu vziat kluce od mojho bytu, kde spolu byvame. Policia nemoze vraj nieco robit, az ked sa nieco stane. Co mam robit ja? Som povinna sa starat o syna aj ked ma doma psychicky a fyzicky terorizuje? Som povinna mu dat kluce od bytu ked tu ma trvale bydlisko a je student? Ako sa mozem chranit ja? V byte nedodrziava pravidla, zakaz vodenia navstev(aj pretoze mi doma myzli veci), hygienu. Byvame v 1 izbovom byte. Ako sa mozem ochranit pred vlastnym synom prosim? Nechcela som ho vyhodit z domu, znicit mu zivot ale dnes som sa rozhodla zacat chranit samu seba, pretoze som uz zo silami v koncoch. Lubim ho, no neviem mu pomoct a uvedomujem si ze potrebujem pomoct mne. Od otca dostava 100 eur odo mna momentalne ziadne, no pravidelne som mu platievala ucty, ked mu hrozila exekucia, do dnes... Moj organizmus sa vzburil a nie som schopna urobit pre nho viac. Kade chodi tade klame a manipuluje, bojim sa o seba a o svoje zdravie. Mozem mu zrusit trvale bydlisko ked je student? Uvazovala som aj nad predajom bytu... Internat nedostane, kedze ma trvale bydlisko v mieste skoly. Mozno skonci studium v maji, no mozno bude studovat dalej. Co mozem robit? Dakujem za odpoved.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Trvalý pobyt synovi zrušiť nemôžte, pokiaľ sa stále pripravuje na povolanie a je tzv. nezaopatreným dieťaťom (§ 7 ods. 1 písm. f) zákona č. 496/2008 Z. z. o hlásení pobytu občanov). Avšak trvalý pobyt má len evidenčný charakter a nezakladá nijaké právo osoby k nehnuteľnosti, na adrese ktorej je trvalý pobyt prihlásený (§ 3 ods. 3 tohto zákona). Preto podľa nášho názoru nie ste povinná dať synovi kľúče od bytu a pokiaľ by ste napr. vymenili zámky,aby syn nemal do bytu prístup, nepostupovali by ste v rozpore so zákonom.

Zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení (ďalej len „ZR“) stanovuje súbor rodičovských práv a povinností, ktorými sú predovšetkým sústavná a dôsledná osobná starostlivosť o výchovu, vývoj, výživu a zdravie dieťaťa, zastupovanie dieťaťa, správa majetku dieťaťa. Tieto povinnosti Vám ako rodičovi trvali však len do nadobudnutia plnoletosti Vášho syna. (Výnimkou je vyživovacia povinnosť, ktorá Vám trvá do času, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť. Pokiaľ sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole, má sa v zásade za to, že Vaša vyživovacia povinnosť trvá a ak by ste si ju neplnili, mohol by Vás žalovať na súde a súd by Vás mohol zaviazať na platenie výživného – tu by však súd skúmal, či nie je v rozpore s dobrými mravmi synovi výživné voči Vám priznať.)

Pokiaľ ide o osobnú starotlivosť o syna – nemusíte sa už oňho osobne starať v zmysle plnenia a zabezpečovania jeho každodenných potrieb, túto povinnosť zákon stanovuje len voči maloletému dieťaťu.

Povinnosti voči rodičom majú aj deti.

Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. Ak dieťa žije v domácnosti s rodičmi, je povinné podieľať sa osobnou pomocou na spoločných potrebách rodiny a prispievať na úhradu potrieb rodiny podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

Dieťa je ďalej povinné
a) spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu,
b) plniť si svoje vzdelávacie povinnosti primerane svojim schopnostiam a
c) vyvarovať sa spôsobu života, ktorý by mohol byť preň ohrozujúci, najmä užívania látok, ktoré poškodzujú jeho telesné a duševné zdravie.

Pritom tu už zákon nerozlišuje, či ide o maloleté alebo plnoleté dieťa, teda tieto povinnosti majú aj plnoleté deti. Ak ich neplnia, môže to mať aj právne dôsledky, podľa nášho názoru a odbornej literatúry aj také, že rodič neposkytne plnoletému dieťaťu hrubo porušujúcemu tieto povinnosti bývanie vo svojom byte.

Voči plnoletému dieťaťu si plnenie týchto povinností môžete uplatňovať len žalobou na súde, avšak to podľa nášho názoru nevyrieši dostatočne Vašu situáciu, ktorá má komplikovaný osobný a psychologický rozmer.

V záujme Vašej ochrany Vám odporúčame vykázať syna z bytu, vymeniť zámky, neumožniť mu vstup a zdržiavanie sa v byte a v prípade, že by dochádzalo k ďalším incidentom medzi Vami, vždy si zabezpečiť dôkaz privolaním polície. Môžete aj predať byt a odsťahovať sa.

S pozdravom,

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

 

 

 

04.04.13

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

7

2

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje