Výživné plnoletej dcéry

Otázka:

dobry den,
s manzelom sme pred rokmi zrusili BSM, jeho dcera uz dospela ziada zvysenie vyzivneho, popritom si , popri studiu zaraba na viacerych miestach..Chcela by som vediet ci sud prihliada na moje financie pri rozhodovani o zvyseni.
S manzelom mame rozdelene financie a hospodarime samostatne.
Popripade by som mala zaujem o pravne zastupenie pre manzela a neviem na koho sa obratit.
Dakujem

Odpoveď:

Dobrý deň,

Na základe Vašej otázky ohľadne výživného Vám zasielam nasledovné stanovisko:

Vyživovaciu povinnosť voči deťom majú ich rodičia. Pokiaľ teda nie ste matkou dcéry Vášho manžela, nemáte voči nej vyživovaciu povinnosť a teda na Vaše financie sa neprihliada.

Povinným je Váš manžel ako otec dieťaťa. Podľa § 75 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení „Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.“

Treba uviesť, že podľa § 62 ods. 1 Zákona o rodine „Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.“ To, či plnoletá dcéra Vášho manžela je schopná sa sama živiť a teda na priznanie výživného nie je dôvod, posúdi súd. Váš manžel v tomto smere môže navrhnúť dôkazy, i keď spravidla, ak sa hoci aj plnoleté dieťa sústavne pripravuje na budúce povolanie štúdiom spravidla to znamená, že ešte nie je schopné sa samo živiť.

Pokiaľ ide o právne zastupovanie Vášho manžela, osoby nachádzajúce sa v stave materiálnej núdze sa môžu obratiť na Centrum právnej pomoci. Viac informácií nájdete na www.legalaid.sk. Ak nie ste v stave materiálnej núdze, právne zastupovať Vás môže advokát.

Ak si neviete nájsť advokáta napr. na základe odporúčaní známych, môžete si ho vyhľadať po kliknutí na tento odkaz: https://www.sak.sk/blox/cms/sk/sak/adv/vyhladanie. Odporúčame Vám obrátiť sa na advokáta v mieste Vášho bydliska, resp., obvode súdu, kde má prebiehať konanie o určenie výživného, predovšetkým v záujme znižovania jeho cestovných výdavkov, na ktorých náhradu má nárok.

S pozdravom,

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

 

 

26.01.13

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

0

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje