Vykonávanie zrážok zo mzdy v exekúcii

Otázka:

Dobry den!
Prosil by som Vas o pomoc v nasl.veci:
Otec je 58 rocny invalidny dochodca nad 70%.
Od novembra 2012 pobera invalidny dochodok vo vyske 324.20 Eur mesacne. V poslednych 15 rokoch podnikal ako zivnostnik a nahromadil znacne dlzoby a z nich vyplyvajuce exekucie. Kedze vobec nepreberal listove zasielky od exekutorov nie je mozne presne vycislit dlznu sumu ale na zaklade nasich doterajsich snah vyzeraju asi takto:
cca:
12000 Eur voci Socialnej poistovni-nezaplatene odvody
3000-4000 Eur voci zdrav,post.Dovera-nezaplatene odvody
5000-6000 Eur voci Pohotovost s.r.o - uver
2000-3000 Eur voci ostanym veritelom
Dna 12.01.2013 dostal oznamenie o vykonani zrazok z dochodku od Socialnej poistovne pre opravneneho POHOTOVOST s.r.o. Zrazka bola vypocitana nasledovne:
Invalidny dochodok: 324.20 Eur/mesiac
Zakladna suma ktora sa podla nariadenia vlady SR c 268/2006 Z.z. o rozsahu zrazok zo mzdy pri vykone rozhodnutia v zneni nariadenia vlady SR c. 469/2008 Z.z. nesme zrazit z mesacnej sumy dochodku je 116.74 Eur-to znamena 60% zivotneho minima na plnoletu fyzicku osobu. 
Zo zvysneho dochodku zaokruhleneho nadol na sumu delitelnu troma 207.45 EUR
je jedna tretina, ktoru mozno postihnut.69.15 EUR
Cize na uhradu pohladavky od 14.02.13 zacnu strahvat 69.15 Eur a suma vyplacaneho dochodku sa znizi na 255.05 Eur
Moje otazky su nasledovne:
1. Na zaklade horeuvedeneho vypoctu zrazok sa my zda, ze 69.15 Eur je maximalna suma na co exekutor moze siahnut. Je to tak? Moze/Nemoze iny exekutor siahnut na zvysnych 255.05 Eur??
2. Otec je dlhodobo odkazany na zdravotnu starostlivost a momentalne ma pravo len na neodkladnu starostlivost kvoli dlzobam voci zdravotnej poistovni. Maju dlzoby voci zdravotnej poistovni prednost pred komercnou dlzobou? Existuje nejaka pravna cesta, aby namiesto zrazok pre Pohotovost s.r.o. zrazky smerovali pre zdravotnu poistovnu bez toho aby tych 255.05 Eur vyplacanych mesacne pre otca znizili dalej?
Za Vas odpoved Vam vopred dakujem.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Na základe Vašej otázky ohľadom exekúcie Vám zasielame nasledovné stanovisko:

K 1. otázke:

Nie, suma jednej tretiny nie je za každých okolností maximálna suma, ktorú možno postihnúť.

Exekúcia vykonávaním zrážok zo mzdy alebo iných príjmov sa vykonáva na základe tzv. tretinového systému. Tretinový systém znamená, že z čistej mzdy (resp. vo Vašom prípade dôchodku), ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli na eurocenty smerom nadol na sumu deliteľnú troma, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného v zásade jednu tretinu.

Avšak existuje skupina tzv. prednostných pohľadávok, na zrazenie ktorých je možné zrážať dve tretiny. V zmysle § 71 ods. 2 písm. d) zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v platnom znení (ďalej len „EP“) prednostnými pohľadávkami sú aj pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie.

To znamená, že medzi pohľadávkami voči Vášmu otcovi sú ako prednostné, tak aj neprednostné pohľadávky. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny, a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny. Ak by teda bola exekúcia vedená pre vymoženie prednostných pohľadávok, mohli by sa z dôchodku Vášho otca zrážať (po odpočítaní základnej sumy) aj dve tretiny.

Keďže momentálne sa vymáha pohľadávka len pre Pohotovosť s.r.o., čo je neprednostná pohľadávka, zráža sa len z jednej tretiny.

Pre doplnenie ešte uvádzame, že nad sumu 150 % životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky (čo je približne 291 eur) je možné zrážať bez obmedzenia. Ak by teda Váš otec mal príjem nad týchto 291 eur po odpočítaní životného minima, nad túto sumu by mu bolo možné zrážať bez obmedzenia bez ohľadu na tretinový systém. To však nie je Váš prípad.

K 2. otázke:

Ak by sa začali vykonávať zrážky za účelom uhradenia pohľadávky na zdravotnom poistení, išlo by o zrážky na prednostné pohľadávky. To znamená, že by sa zrážali až dve tretiny, čo znamená, že by došlo k ďalšiemu zníženiu vyplácanej časti dôchodku o druhú tretinu. 

Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy alebo iného príjmu (Sociálnej poisťovni) doručil príkaz na začatie exekúcie. čiže pravdepodobne došlo k tomu, že zatiaľ bol Sociálnej poisťovni doručený len príkaz na začatie exekúcie pre Pohotovosť s.r.o. a preto s týmito zrážkami začala ako prvými.

Pokiaľ chcete získať viac informácií o stave exekúcií Vášho otca, odporúčame Vám osobne navštíviť príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne a zistiť, či boli Sociálnej poisťovni doručené exekučné príkazy aj od iných exekútorov. Rovnako sa môžete informovať aj v zdravotnej poisťovni, v akom stave je exekúcia vedená voči Vám.

S pozdravom,

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

 

 

 

29.01.13

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

1

1

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje