Inzerovanie na erotickej zoznamke

Otázka:

Dobrý deň,

pred troma dňami som sa cez chatovy portál Azet zabával v miestnosti Sexzoznamka a reagoval na jeden "inzerát", ktorý podľa popisu písala 39 ročná žena. Chvíľu sme si dráždivo chatovali (okrem iného som napísal, že ma láka pissing) a potom chcela moju foto tel.číslo, že mi cez mms pošle svoje foto. Naivne som jej mailom poslal 2 fotky (moje nahé telo a tvár) a potom aj tel číslo. Samozrejme mi nic neposlala. Náhle sa tón celého chatovania obrátil, že čo som to za úchyl, s kým to píšem a posielam také foto... Nechal som to tak.
No včera som mal telefonát z utajeného čísla, v ktorom sa mi nejaký chlap predstavil, že je z polície a že tam boli nejakí ľudia a chcú na mňa podať trestné oznámenie, lebo som posielal svoje nahé foto ich 11 ročnej dcére a písal perverznosti. Tak ak nechcem mať problémy, nech im zavolám a nech sa s nimi dohodnem. Dal mi aj číslo na tých ľudí. Volal som a vravel,že ide o nejaké nedorozumenie a že som bol naozaj v tom, že píšem so zrelou ženou a nie dieťaťom.. Oni však stále tvrdili, že na mňa podajú trestné oznámenie a pôjdu do TV JOJ..
Samozrejme ma to všetko veľmi znepokojilo, lebo z pomerne nevinnej zábavky, aj keď morálne zvrhlej, zrazu niekto ohrozuje môj rodinný, ale aj profesný život.
Šiel som opäť na pokec a pod tým istým nickom tam opäť lanárili erot.fotky cez mms a tak som nadobudol pocit, že som sa stal obeťou podvodu.. No neukľudnilo ma to, a to aj preto, že zatiaľ po mne nechceli žiadne financie. V tom prípade by som chápal ich motív, prečo toto robia.
Prosím o pomoc ako eliminovať ich konanie, resp. čo mi reálne hrozí. Či sa mám zastaviť na najbližšej polícii a opísať im celý prípad alebo čo. Samozrejme najviac si želám, aby mi tí ľudia dali pokoj a ja dám pokoj im.
A na erot.chaty už nikdy chodiť nebudem.


Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky ohľadne zoznamky Vám zasielame nasledovné stanovisko:

Z Vašej otázky vyplýva, že zatiaľ na Vás trestné oznámenie podané nebolo. Máme za to, že treba počkať, či sa tak stane. Ak áno, následne Vás polícia o tom upovedomí a predvolá na výsluch. Oznámia Vám, z čoho ste boli obvinený, teda pre aký trestný čin Vás stíhajú. Je na orgánoch činných v trestnom konaní, aby skutok právne kvalifikovali, teoreticky prichádza do úvahy zrejme trestný čin ohrozovania mravnosti podľa § 371 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v platnom znení: „Kto vyrába, kupuje, dováža alebo si inak zadovažuje a následne predáva, požičiava alebo inak uvádza do obehu, rozširuje, robí verejne prístupnými alebo zverejňuje pornografiu, nosiče zvuku alebo obrazu, zobrazenia alebo iné predmety ohrozujúce mravnosť, v ktorých sa prejavuje neúcta k človeku a násilie alebo ktoré zobrazujú sexuálny styk so zvieraťom alebo iné sexuálne patologické praktiky, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“

Opakujeme, že nevyslovujeme právny názor, že vo Vašom prípade ide o tento trestný čin, len uvádzame príklad trestného činu, ktorý sa zrejme najviac približuje Vami opísanému konaniu a je zakotvený v Trestnom zákone.

V každom prípade, pokiaľ Vás polícia predvolá na výsluch, tam máte možnosť pravdivo opísať všetky skutočnosti, vyjadriť všeobecnú ľútosť nad tým čo sa stalo, uviesť veci na správnu mieru a spolupracovať s vyšetrovateľom. Pokiaľ zoznamka, do ktorej ste vstúpili, požadovala na začiatku potvrdenie dosiahnutia Vašej plnoletosti, tiež to uveďte, nakoľko to znamená, že to isté požadovala aj od ženy, ktorá si s Vami chatovala, čo svedčí v prospech toho, že ste mali za to, že ide o ženu plnoletú.

Pokiaľ máte akékoľvek dôkazy na potvrdenie Vašej výpovede, preukážte ich. Môžete si napr. urobiť print screen inzerátu, na ktorý ste odpovedali, a v ktorom lanárili fotky cez mms, ak sa ešte na portáli nachádza.

Polícia na základe všetkých zaevidovaných dôkazov následne zhodnotí, či vôbec došlo k spáchaniu nejakého trestného činu, ak áno, akého, a či je podozrenie, že ste ho spáchali Vy. Môže trestné stíhanie zastaviť, alebo podať obžalobu, čím by sa začalo konanie pred súdom. O tom je však v tejto fáze predčasné sa zmieňovať, keďže nie je jednoznačné, či vôbec dôjde k podaniu trestného oznámenia na Vás.

Pokiaľ by sa tak skutočne stalo, odporúčame Vám zvážiť právne zastupovanie advokátom v mieste Vášho bydliska. Môže byť s Vami prítomný na výsluchu a môže Vám odborne poradiť, prípadne podľa detailných okolností a vývoja prípadu navrhnúť ďalšie dôkazy. Rovnako bude poznať Vaše procesné právo (možnosť podania sťažnosti, odvolania atď.), ktoré bude vedieť vo Vašom mene v prípade potreby účinne uplatniť.

S pozdravom

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

 

 

 

22.01.13

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

50

4

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje