Dôchodok zasielaný na účet v banke a ďalšia exekúcia

Otázka:

Dobry den.Chcem vas poprosit o radu.Sestra je dochodkyna.Na dochodok ma exekucne zrazky,ktore jej zraza z dochodku uz soc.poistovna.Po zrazkach dostava 153 EU.Dochodok pobera na poste.Kedze dochodok je taky maly,nevie z toho vyzit na Slovensku,tak vacsinu casu zije u dcery v zahranici (nie v EU).Problem je ten ,ze sa nemoze kazde 3 mesiace vratit a prebrat dochodok na poste.Chcelo by to ucet v banke.
Otazka znie.Moze jej exekutor siahnut a zablokovat ucet nepriek tomu,ze su exek zrazky zrazane v soc poistovni?Alebo co urobit aby sa to nestalo,ked jej zo zakona patri 60 percent zo zivotneho minima?Dakujem pekne

Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky ohľadom exekúcie dôchodku Vám zasielame nasledovné stanovisko:

Zo znenia Vašej otázky sme vyrozumeli, že voči Vašej sestre je vedená Sociálnou poisťovňou exekúcia, a to zrážkami zo mzdy a iných príjmov, konkrétne z dôchodku. Vaša otázka, ako sme vyrozumeli, smeruje k tomu, že ak jej bude dôchodok zasielaný na bankový účet, či jej môže na zvyšnú časť dôchodku siahnuť ďalší exekútor. Neuvádzate podrobnosti o tejto ďalšej exekúcii.

Je pravdou, že pokiaľ sa vedie exekúcia zrážkami zo mzdy a iných príjmov, v zmysle § 70 ods. 1 zákona č. 233/1995 Z. z. Exekučný poriadok v platnom znení (ďalej len „EP“) „povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy základná suma; spôsoby jej výpočtu ustanoví nariadením vlády Slovenskej republiky.“ V zmysle nariadenia č. 268/2006 Z. z. je to v zásade 60% sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.

Pokiaľ je povinnému posielaná mzda alebo iný príjem, napr. dôchodok, na bankový účet, platí § 104 ods. 2 EP: „Ak má povinný zasielanú mzdu alebo iné príjmy na účet v banke, exekúcii odpísaním z účtu v banke nepodliehajú ani prostriedky do výšky sumy, ktorá sa podľa zákona nesmie povinnému zraziť z mesačnej mzdy alebo z iných príjmov, a to od momentu, keď táto skutočnosť bola banke oznámená. Povinný na žiadosť banky oznámi výšku tejto sumy. Ak exekútor nesúhlasí s výškou sumy, ktorú uviedol povinný, pre banku je rozhodujúca výška sumy, ktorú označil exekútor.“

Uvedené ustanovenie slúži práve na ochranu povinného a na to, aby sa predišlo situácii, kedy by Sociálna poisťovňa zaslala na bankový účet Vašej sestre dôchodok po vykonaní zrážok a následne by banka tento zvyšok dôchodku opäť zablokovala pre ďalšiu exekúciu / ďalšieho exekútora, ktorý vedie exekúciu odpísaním prostriedkov z účtu v banke.

V súlade s § 104 ods. 2 EP preto Vašej sestre odporúčame:

- otvoriť si bankový účet

- Sociálnu poisťovňu požiadať o zasielanie dôchodku na bankový účet

- banke,v ktorej je vedený tento bankový účet, oznámiť, že na tento bankový účet je zasielaný dôchodok znížený o sumu vykonávaných zrážok a tiež oznámiť banke výšku sumy, ktorá nesmie byť z účtu zrazená

- rovnako všetko vyššie uvedené oznámiť aj exekútorovi, ktorý vedie ďalšiu exekúciu, najlepšie písomne a doporučene.

Všetky ostatné informácie ohľadom otvorenia účtu a krokov potrebných k zmene zasielania dôchodku na bankový účet by Vám mala poskytnúť banka, resp. príslušná pobočka Sociálnej poisťovne.

 

21.01.13

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

4

5

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje