Únos dieťaťa rodičom, ktorému nebolo dieťa zverené do starostlivosti

Otázka:

Dobrý deň,
veľmi VÁS PROSÍM O POMOC.Som družkou pána X - ktorému bolo dieťa zverene KRAJSKÝm Súdom do jeho starostilosti.Matke bolo dieťa odobraté za hrubé porušovanie mravnej výchovy a pod.Teraz nám maloletú uniesla - všade sa prezentuje ako matka, avšak nikde nepredkladá doklady ani rozhodnutia súdu.Dieťa nechodí do školy,a dokonca by sa maloletá mala zúčastňovať pedopsych.terapií,užívať lieky, bola aj v liečebni - nakoľko mala postraumat.stavy keď ju matke spred 5 rokov vzali. NEVIEME si poradiť ako ďalej postupovať. Sociálna kuratela nebola ani zisťovať v škole či sa tam mal. nachádza alebo nie. Biologmatka nerešpektuje rozhodnutie KR.Súdu-nenosí dieťa do školy-ani na terapie. Vyšlo najavo - že ju spred školy za pomoci inej spolužiačky doslova zmanipulovala a uniesla. PROˇ´IM VÁS VEĽMI - ako ďalej ???? Škole sme odovzdali rozhodnutie Kr.súdu - no aj tak sme BEZMOCNÍ. PROSÍME VÁS O POMOC.
S úctou M.D.&zúfalý otec maloletej

Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej prosby o pomoc Vám odporúčame vykonať nasledovné kroky:

  1. podať trestné oznámenie na matku dieťaťa pre trestný čin únosu ( podľa § 209 Trestného zákona) a trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia (podľa § 348 Trestného zákona) (Trestné oznámenie sa podáva prokurátorovi, alebo policajtovi na útvare policajného zboru) a zároveň dať podnet na vyhlásenie pátrania po maloletej, ktorá je nezvestná;
  2. súčasne by ste o vzniknutej situácii mali informovať Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately pôsobiaci na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste Vášho bydliska a taktiež Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. (http://www.statnasprava.sk/sk/stsp/adresar.nsf/i/13416)
  3. v prípade pretrvávajúcich problémov Vám navrhujeme obrátiť sa na advokátsku kanceláriu ohľadom podniknutia ďalších právnych krokov.

 

S pozdravom

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

08.11.10

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

0

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje