Návrat z rodičovskej dovolenky

Otázka:

Dobry den, som matkou 2rocneho chlapceka, ktora sa chce vratit do prace. So zamestnavatelom som bola pocas celej doby trvania materskej aj rodicovskej dovolenky v kontakte bez problemov. Nastupit by som mala po necelych dvoch rokoch mojho syna, teda 1.3.2011 avsak: podla vedenia hotela, v ktorom pracujem bola moja pozicia zrusena. Moju pracu si tak rozdelili dve zamestnankyne (jedna zo zamestnankyn pracovala povodne ako mzdarka a moj usek jej pridelili docasne z dovodu krizy a setrenia pracovnych sil) a tym padom pre mna nemaju adekvatnu poziciu podla mojej pracovnej zmluvy. Minuly tyzden som od zamestnavatela dostala telefonat, ci nastupim 1.6. s tym, ze uz ale nebudem vo veducej pozicii, ale v pozicii pracovnika prvej linie s rovnakym platom. Ked sme sa ale vcera osobne stretli, navrh sa zrazu zmenil a davaju mi dve moznosti: vypoved - kedze bola moja povodna pozicia zrusena, alebo prijat inu, nizsiu poziciu za nizsi plat (podstatne nizsi plat). Ma zamestnavatel pravo na takuto zmenu? Mam pravo sa ja dozadovat toho isteho platu aj ked mi bude zmenena pozicia?ake mam moznosti? stale mi ostava vyse roka do konca rodicovskej dovolenky, ale z financnych dovodov som sa chcela vratit do prace. prosim poradte.

Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky ohľadne návratu do práce z rodičovskej dovolenky Vám zasielame nasledujúce stanovisko:

Dávame Vám do pozornosti už uverejnenú odpoveď na obdobnú otázku v občianskej poradni na portáli ww.e-pravo.sk, ktorú nájdete tu:

http://www.e-pravo.sk/questions/view/191/navrat-z-rodicovskej-dovolenky-a-zmena-pracovnych-podmienok

AJ vo Vašom prípade platí, že pokiaľ by mali nastať vo Vašom pracovnom pomere zmeny týkajúce sa obsahu pracovnej zmluvy - napr. pracovný čas, mzda, pracovná pozícia, na uskutočnenie týchto zmien je potrebný vzájomný konsenzus zamestnávateľa a zamestnanca. Jednostranne takúto zmenu zamestnávateľ vykonať nemôže.

Pokiaľ bolo Vaše pracovné miesto zrušené a stali ste sa pre zamestnávateľa nadbytočnou, je to situácia, za ktorej môže voči Vám uplatni výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.

To, či je pre Vás ako ekonomicky, tak aj osobne výhodnejšie zotrvať na rodičovskej dovolenke alebo nastúpiť na ponúkané pracovné miesto, je na Vašom zvážení.

S pozdravom,

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

17.05.11

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

0

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje