Dohoda o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky (exekučné konanie)

Otázka:

vazena redakcia,obraciam sa na vas s pravnymi zalezitostami pripad v skratke nasledovny:
jedna sa o exekuciu,ktora sa mi uz taha par rokov..moja dlzna ciastka 100.000sk dnesnym dnom 9milion s urokmi...
pri mojej snahe zbavit sa exekucii,dohodla som s veritelom dlznu sumu konecnu 200.000sk t.j istina, uroky a advokatske trovy..
a dalej som dohodla pevnu konecnu sumu aj s exekutorom
dohody dve- jednu s veritelom a druhu s exekutorom mi vypracovala pravnicka -exekutorovi sa to nepacilo chce vsetko na jednu dohodu....dobre ,napiseme na jednu dohodu.-/ nie je to tiez problem?/.
.moja hlavna otazka znie:do podpisania dohody som nevlastnila ziadnu nehnutelnost,po podpisani dohody budem uz nehnutelnost vlastnit,moze mi exekutor na nu siahnut aj po podpisani dohody ked budem pravidelne splacat mensie mesacne splatky tak ako sme dohodli?moze napriek dohode mi predat nehnutelnost a argumentovat tym, ze veritel chce peniaze skor a nechce tak dlho cakat?
Tymto mojim clankom chcem zaroven povzbudit vsetkych zufalcov ktori maju na krku vysoke dlhy a exekucie,ze vzdy je mozne sa dohodnut ,samozrejme musia byt k tomu pevne a dobre nervy.
dakujem za vasu odpoved a ostavam s pozdravom

Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky ohľadom uzatvorenia dohody o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky a ďalšieho postupu súdneho exekútora vo výkone exekúcie, ak tento súdny exekútor s povinným túto dohodu uzatvoril zaujímame nasledujúce stanovisko:

Problematika dohody medzi súdnym exekútorom a povinným o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky je riešená v ustanovení § 56 ods. 9 zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Exekučný poriadok“). V zmysle tohto ustanovenia „exekútor môže s písomným súhlasom oprávneného uzavrieť písomnú dohodu s povinným o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky. Počas plnenia písomnej dohody o postupnom splácaní vymáhanej pohľadávky exekútor v exekúcii iným spôsobom nepokračuje.“

Čo sa týka uzatvorenia tejto dohody, tak Exekučný poriadok v citovanom ustanovení výslovne zakotvuje, že dohodu o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky uzatvára súdny exekútor s povinným, pričom na uzatvorenie tejto dohody si súdny exekútor musí vopred zaobstarať písomný súhlas oprávneného. Bez predchádzajúceho písomného súhlasu oprávneného by takáto dohoda bola neplatná. Dohoda samotná tiež musí byť uzatvorená v písomnej forme.

Ohľadom možnosti súdneho exekútora pokračovať po uzatvorení dohody o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky vo výkone exekúcie iným spôsobom, opätovne poukazujeme na už citované ustanovenie § 56 ods. 9 Exekučného poriadku, podľa ktorého „počas plnenia písomnej dohody o postupnom splácaní vymáhanej pohľadávky exekútor v exekúcii iným spôsobom nepokračuje“. Z uvedeného teda vyplýva záver, že súdny exekútor zo zákona nesmie v rámci exekúcie siahnuť na majetok povinného, a to pokiaľ sú súčasne splnené nasledujúce dve podmienky:

  1. súdny exekútor s povinným platne uzatvorili dohodu o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky;
  2. povinný riadne a včas uhrádza splátky dohodnuté v tejto dohode.

 

S pozdravom

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

 

08.04.11

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

3

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje