Dedenie s ohľadom na nevlastné deti

Otázka:

Dobry den,

chcem sa spytat na dedenie v pripade nevlastnych deti.
Manzelka ma dve deti z prveho manzelstva. Chcem sa spytat, kto bude dedit v pripade mojej smrti?
Bude to manzelka s jej detmi, alebo v pripade, ak sme nemali vlastne deti prejde tento podiel do druhej
dedicskej skupiny? S manzelkou a detmi zijeme v spolocnej domacnosti a v pripade mojej smrti chcem,
aby dedila manzelka s jej detmi.
Dakujem Vam za odpoved.

Pekny den prajem


Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky ohľadom dedenia Vám predkladáme nasledovné stanovisko:

V súlade s § 461 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení (ďalej len "OZ") sa dedí

-          zo zákona; alebo

-          zo závetu; alebo

-          z oboch týchto dôvodov.

OZ ustanovuje aj postupnosť dedenia. Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

Dedenie zo zákona

Dedičia zo zákona sú rozdelení do štyroch dedičských skupín, ale vzhľadom na Vašu opísanú situáciu rozoberieme iba prvé dve dedičské skupiny

I.                    skupina:

V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia.

V prvej skupine nemôže byť samostatným dedičom Vaša manželka. V prvej dedičskej skupine buď dedia iba deti, alebo deti a manžel, avšak nikdy nie sám manžel. Nakoľko nemáte vlastných potomkov, tak Vaša manželka bude dediť v rámci druhej dedičskej skupiny.

Ak by ste si však manželkine deti osvojili, tak by v rámci prvej dedičskej skupiny zdedila celý Váš majetok manželka a Vaše osvojené deti rovnakým dielom.

II.                  skupina:

Ak nededia poručiteľovi potomkovia, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

V rámci druhej skupiny môže dediť:

  • Vaša manželka (minimálne ½ dedičstva);
  • Vaši rodičia, ak ešte žijú;
  • Tie osoby, ktoré s Vami žili najmenej po dobu 1 roka pred smrťou v spoločnej domácnosti a ktoré sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť, alebo boli výživou odkázané na Vás.

Ak Vaši rodičia nežijú, ani neexistujú osoby uvedené vyššie, tak v rámci druhej dedičskej skupiny bude dediť celý Váš majetok Vaša manželka.

Závet

V závete môžete ako poručiteľ ustanoviť dedičov, prípadne určiť ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké.

Pri spisovaní závetu však musí byť dodržaná zákonná podmienka, a to, že:

-          maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a

-          plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona.

Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

Nakoľko nemáte vlastné deti, tak sa toto obmedzenie na Vás nevzťahuje.

Ak máte v úmysle odkázať časť dedičstva aj Vašim nevlastným deťom, jediným spôsobom ako to dosiahnuť, je spísanie závetu. V závete môžete odkázať svoj majetok svojej manželke a jej deťom, nakoľko platí, že najprv dedia dedičia zo závetu  a iba v prípade, ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona.

S pozdravom

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

09.03.11

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

4

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje