Marenie exekučného konania

Otázka:

Dobry den
Dostal manzel trestne oznamenie za marenie exekucie
-manzel mal 10.1.2013 oznamenu exekuciu dnes mu prislo ze podal exekutor trestne oznamenie za marenie exekucie. Manzel ako osoba nic nevlastnil akurat mal firmy v kt bol majetok mal aj viacero pozicok ale vsetky boli vedene vo firme lebo peniaze vkladal tam. V novembri a oktbri roku 2012 pred exekuciou splacal tieto pozicky rozne. Jednu mal z roku 2011 a splatil ju osobe pozemkom samozrejme ma na to vsetky podklady a su podpisane este v roku 2012 tiez vratil jedny pozemky ktore mu boli darovane v roku 2008 a mali tam budovat nejake domy ale prisla kriza projekt sa zastavil a oni na zaklade darovacej a mandatnej zmluvy ktoru mal ho vyzvali na vratenie kedze neboli dodrzane podmienky zmluvy mandatnej tak to chceli spat tak to vratil ale tiez este v roku 2012 ta pani stratila zmluvy a podpisali ich este raz ale overeny podpis bol uz v roku 2013 februar moze to byt problem ale samozrejme ta pani vie ze podpisali tie zmluvy v roku 2012. Mal tam potom este jednu pozicku od znameho ktoru tiez daval do firmy a chcel kupit nejake priestori ale kedze ho dana osoba poziadala skor o vratenie penazi tak postupil tieto priestori a dohodli sa v pohode tiez v roku 2012. Vlastne vsetky dokumenty ma z roku 2012 a exekucia bola v roku 2013 moze to napadat vysetrovatel na policii alebo to spochybnovat?? A este mal auta na firme ale tie boli na leasing tie dal prec pocas exekucie a znizil dlh spolocnosti aby ju dal do lepsich cisel moze to byt problem? a este som sa chcela opytat ked chcel vyplatit ten prvy pozemok tak ho exekutor zablokoval a pritom bola exekucia vedena na jeho osobu a nie na firmu predsa? Chcem sa hlavne opytat lebo predvolali vsetky tieto osoby s kt mal zmluvy ci moze mat s toho nejaky problem samozrejme ludia povedia iba tiez pravdu lebo naozaj to podpisali v roku 2012. Dakujem za odpoved

Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky ohľadom trestného činu marenia exekučného konania uvádzame nasledujúce stanovisko:

Trestný čin marenia exekučného konania je zakotvený v ustanovení § 243a zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov, podľa ktorého marenia exekučného konania sa dopustí ten, kto:

  1. uvedie nepravdivé údaje vo vyhlásení o svojom majetku; 
  2. znemožní, aby sa vec podliehajúca exekúcii spísala a odhadla; 
  3. zadrží, sfalšuje, pozmení alebo zničí zaznamenané informácie o majetku alebo finančných aktivitách povinného;
  4. odstráni, poškodí alebo zničí hnuteľnú vec pojatú do súpisu;
  5. nevydá vec podliehajúcu exekúcii.

V zmysle platnej právnej úpravy sa trestného činu marenia exekučného konania dopustí iba osoba, ktorá sa dopustí niektorého z konaní, ktoré sú uvedené v predchádzajúcom odseku tejto odpovede.

V tejto súvislosti je potrebné poukázať na skutočnosť, že za trestný čin marenia exekučného konania nemôže byť považované konanie, ku ktorému došlo skôr než začala samotná exekúcia, resp. skôr ako sa o predmetnej exekúcii dozvedel Váš manžel (z doručeného upovedomenia o začatí exekúcie).

Na posúdenie otázky, či konanie Vášho manžela napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu marenia exekučného konania je však potrebné preskúmať listinné dôkazy týkajúce konania Vášho manžela a zároveň sa oboznámiť s konkrétnymi okolnosťami prípadu, ktoré vo Vašej otázke bližšie nešpecifikujete. Konkrétne je potrebné predovšetkým skúmať tie skutočnosti, ktoré príslušný súdny exekútor uvádza vo svojom trestnom oznámení.

V tejto súvislosti Vám odporúčame, aby ste sa s Vašou otázkou obrátili na advokáta v mieste Vášho bydliska, ktorý celú záležitosť s odbornou starostlivosťou posúdi a odporučí Vám najvhodnejšie riešenie.

S pozdravom

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

 

 

07.03.14

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

1

1

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje