Kúpa mobilného telefónu cez internet

Otázka:

dobry den, podla vsetkeho som sa stal obetou podvodu. Dna 13.06.2012 som sa ozval na inzerat jednej pani, ktora predavala iphone mobilny telefon za 340eur. Velmi dobre sa snou komunikovalo. Slecna mi tvrdila ze je z UK a telefon posielat bud postou za co bol priplatok 55eur, alebo kamionovou dopravou ktora by bola u mna do 4-5 dni. Dohodli sme sa na podmienkach, ze tej pani poslem 170eur teda polovicu z tej celkovej sumy na ucet, ktory mi poslala do mailu. Spisali sme aj predajnu zmluvu , do ktorej som si dal podmienku aby tam napisala aj svoje rodne cislo. Po spisani predajnej zmluvi s paragrafom 588 OZ som jej previedol na ucet 170eur.
v ten den som jej poslal aj potvrdenie o prevode penazi na jej ucet, ktore chcela odomna aby mohla hned telefon poslat. Od vtedy preslo uz 8dni, tej slecne som poslal niekolko emailov aby sa mi ozvala, ze kedy mi pride ten telefon, pretoze v zmluve bolo uvedene ze do 5dni pride tovar. Ale do dnes 21.06.2012 nic neprislo. Vytvoril som si novy email, a ozval som sa na jej inzerat pod inym mailom, ako zaujemca o jej ponukany telefon, pretoze ta slecna do dnes inzeruje bez problemov na strankach bazos.sk . Na ten moj novy email reagovala okamzite, vymenil som si snou niekolko emailov, medzi tym som jej znovu napisal z mojho prveho mailu z ktoreho sme uzatvorili obchod, ale bez odozvi. Na ten povodny mail mi nereagovala, ale na ten druhy email mi stale pisala. Napisal som mail na ten server ktory prevadzkuje bazos.sk ze som sa stal obetou podovodu ci mi vedia poslat jej inzerat z toho dna, ktory medzi casom vymazala. boli ochotni a poslali mi ten inzerat, kde stoji jej IP adresa, overene T.C.
Chcem sa vas opytat ako by ste mi poradili, ze mam dalej postupovat. Ta pani alebo slecna na moje emaily absolutne nereaguje. Mozem vam poslat aj mailovu komunikaciu a tiez aj tu zmluvu ak by to pomohlo. Dakujem vam za vasu odpoved a za vas cas. S pozdravom Miro

Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky Vám zasielame nasledovné stanovisko:

Pokiaľ máte e-mail, alebo ešte lepšie poštovú adresu dotyčnej pani, odporúčame Vám zaslať jej tzv. predžalobnú výzvu, v ktorej opíšete stručne priebeh prípadu obdobne, ako v znení Vašej otázky, a vyzvete ju, aby Vám napr. do 3 pracovných dní vrátila na Vami zadané číslo účtu finančnú čiastku, ktorú ste jej uhradili s tým, že v prípade, ak do tejto doby peniaze nevráti a ani telefón k Vám nedorazí, bezodkladne podáte žalobu, ktorou sa budete domáhať vrátenia zaplatenej sumy súdnou cestou, spolu s náhradou trov konania.

Tento krok samozrejme nemusíte urobiť a môžete pristúpiť ihneď k podaniu súdnej žaloby. Avšak stále sa môže ukázať, že doručenie telefónu iba mešká (i keď vzhľadom na správanie pani je to nepravdepodobné) a v tom prípade by bolo podanie žaloby predčasné. Okrem toho takáto výzva v mnohých prípadoch pôsobí psychologicky na osobu, ktorej je určená, pretože ju uzrozumuje s faktom, že ste pripravený riešiť vec aj súdne, čo mnohých odradí od toho, aby ďalej nereagovali a začnú spolupracovať, aby sa vyhli súdu.

Pokiaľ sa situácia výzvou nevyrieši a telefón stále nedôjde, môžete podať žalobu. Na našich stránkach sa nachádza vzor návrhu na vydanie platobného rozkazu, čo je zjednodušená a zrýchlená forma konania, bližšie o ňom tu: http://www.e-pravo.sk/agreements/view/64/zaloba-navrh-na-vydanie-platobneho-rozkazu. Upozorňujeme však, že platobný rozkaz súd nevydá, ak nie je známy pobyt odporcu, alebo ak by sa mal platobný rozkaz doručiť do cudziny. Čiže v prípade, ak naozaj pani je z UK (vychádzajte z adresy uvedenej v zmluve), tento vzor použiť nemôžete. Obdobne tomuto vzoru však môžete podať „klasickú“ žalobu, v ktorej uvediete ktorému súdu je určená, kto ju podáva (Vaše údaje), proti komu smeruje (údaje o dotyčnej pani, všetky ktoré poznáte), opíšete všetky podstatné skutočnosti, označíte dôkazy, ktoré máte na preukázanie svojich tvrdení, uvediete čoho sa domáhate (teda vrátenia zaplatenej sumy a náhrady trov konania), žalobu datujete, podpíšete a odošlete alebo doručíte osobne do podateľne príslušného súdu a to v dvoch vyhotoveniach (plus jedno navyse na uschovanie pre Vás).

Čo sa týka dôkazov, tieto sú pre Vašu úspešnosť v spore kľúčové. Preto archivujte zmluvu, všetku e-mailovú komunikáciu s pani aj s bazos.sk, ideálne aj print screen už vymazaného inzerátu a podobne. Kópie všetkých dôkazov je potrebné priložiť k žalobe. Samozrejme, v danej veci sa môžete nechať aj odborne zastupovať advokátom v mieste Vášho bydliska, ktorý tieto procesné úkony vykoná za Vás.

Poznámka: Pokiaľ by ste chceli vo výzve uviesť, že máte podozrenie, že došlo k podvodu, eventuálne aj podať trestné oznámenie, upozorňujeme, že podľa § 221 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v platnom znení Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“ Malou škodou sa pritom podľa § 125 Trestného zákona rozumie škoda prevyšujúca 266 eur.

S pozdravom,

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

21.06.12

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

0

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje