Započítanie doby zamestnania za čas odpracovaný v ČSFR pre zamestnávateľa v terajšej ČR

Otázka:

Dobry den,
odpracovala som 30 rokov (v SR). Od 1.1.1992 do 1.4.1993 som pracovala na Slovensku, ale môj zamestnavatel mal hlavne sidlo v Prahe. V uvedenom spociva cely problem. Hoci som cely zivot pracovala na Slovensku doplatila som na rozdelenie republik. Podla clanku 20 Zmluvy medzi SR a CR o socialnom zabezpeceni sa doby zabezpecenia ziskane pred dnom rozdelenia Ceskej a Slovenskej Federativnej republiky pokladaju za doby zabezpecenia toho statu, na uzemi ktoreho bolo sidlo zamestnavatela ku dnu rozdeleniu republik (k 31. 12. 1992) alebo naposledy pred tymto dnom.
Uvedene spôsobilo, ze sa moje dôchodkove poistenie rozdelilo medzi Slovensku a Cesku republiku. Rozdelenie dôchodkoveho poistenia medzi SR a CR spôsobilo na mojom vyrubenom dôchodku rozdiel 150 EUR/mesacne (t. j. ak by bolo dôchodkove poistenie len na Slovensku dostavala by som o 150 EUR viac).
Zaujimalo by ma, ci by bolo rozumne sa pustit do sudneho sporu, pretoze sa citim diskriminovana na mojom dôchodku, ktore je spôsobene rozdelenim republik.
Este ma napada jedna myslienka - myslite, ze by bolo mozne, aby sa doba od 1.1.1992 do 1.4.1993 na poziadanie vymazala zo zaznamov Socialnej poistovne?
Uvedeny problem ma vela ludi o ktorych viem.

Vopred dakujem za Vasu odpoved.

Pekny den

Odpoveď:

Dobrý deň,

K Vami zaslanej otázke do občianskej poradne na portáli E-PRAVO.SK zaujímame nasledovné stanovisko:

Najvyšší správny súd ČR vzniesol na Európsky súdny dvor (ESD) predbežnú otázku, ktorej účelom je zistenie právneho názoru ESD, či vnútroštátna legislatíva ČR je v rozpore s Európskou legislatívou, ak diskriminuje niektorých občanov ČR (obdobne ako to je vo Vašom prípade) pri určení výšky dôchodku, keďže na účely zápočtu odpracovaných rokov sa nepristupuje rovnako pre čas zamestnania na území ČR a SR.

Jedná sa o nasledovné konanie pred ESD „Návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal Nejvyšší správní soud (Česká republika) 16. októbra 2009 — Marie Landtová/Česká správa sociálního zabezpečení (Vec C-399/09)“. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2010:024:0019:0019:SK:PDF   

Ak sa k tejto otázke vyjadrí ESD, potom Vám odporúčame sa obrátiť na advokáta v mieste Vášho bydliska, z dôvodu, že vedenie sporu v tak právne náročnej veci vyžaduje vysoko kvalifikované poradenstvo.

S pozdravom,

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

13.05.11

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

0

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje