Nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení rodičovskej dovolenky

Otázka:

Dobry den.Prosim Vas o radu ohladom vysky davky v nezamestnanosti.Pracovala som 06/1999-06/2006, 07 a 08/2006 som bola dobr.nezamestnaná,09-11/2006 som pracovala v zahraničí,12/2006-01/2007 som poberala dávku v nezam. a bola som evidovaná na up.Momentalne som zamestnana od 02/2007, od 06/2008 som na materskej, neskôr na rod. dovolenke,ktora mi konci O7/2011.Podla toho, co som zistila by som mala mat narok na davku v nezam., len neviem z toho sa mi bude pocitat, ak by som po navrate do prace dostala vypoved.Ak ju dostanem hned, tak sa pocita z 2 rokov spred nastupu na matersku? A co ak odpracujem mesiac? Pocita sa z toho mesiaca a 2 roky predtym alebo len ten mesiac?Vopred srdecne dakujem za odpoved.

Odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vašej otázky ohľadne dávky v nezamestnanosti Vám zasielame nasledujúce stanovisko:
Ako správne uvádzate z uvedených informácií, máte zákonný nárok na dávku v nezamestnanosti, pretože spĺňate podmienku doby poistenia (minimálne 730 dní poistenia za posledné štyri roky).
Pri výpočte výšky dávky v nezamestnanosti môžu nastať tieto možnosti:
1) Váš pracovný pomer bude ukončený pred ukončením rodičovskej dovolenky (dohodou).
Keďže v rozhodujúcom období (v posledných troch rokoch pred dňom zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie) ste pravdepodobne nemali žiaden vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z obdobia dvoch rokov pred prerušením poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky – takže vo Vašom prípade ide o dosť komplikované obdobie počas, ktorého ste boli aj dobrovoľne nezamestnaná, vedená na úrade práce, pracovali ste v zahraničí a tiež od 02/2007 máte riadny pracovný pomeru. Na určenie výšky denného vymeriavacieho základu nedisponujeme dostatočnými údajmi, no minimálna mesačná dávka v nezamestnanosti v roku 2011 je 164,53 EUR.
2) Váš pracovný pomer bude ukončený po nástupe do zamestnania.
V takomto prípade bude rozhodovacie obdobie totožné s dĺžkou trvania Vášho pracovného pomeru a výška dávky bude závislá od výšky vášho príjmu a od počtu odpracovaných dní. Denný vymeriavací základ (DVZ) sa určí ako podiel výšky príjmov a počtu odpracovaných dní. Dávka v nezamestnanosti sa potom vyráta ako 50% x DVZ x počet dní v mesiaci. Maximálna mesačná dávka v nezamestnanosti sa pohybuje na úrovni 1100 EUR.
Napríklad, ak budete po ukončení rodičovskej dovolenky pracovať 30 dní a Váš príjem bude 900 EUR, tak Váš DVZ bude rovný 30 eurám a mesačná dávka v nezamestnanosti v mesiaci, ktorý má 31 dní bude 50% x 30 x 31= 465 EUR.
Tip pre Vás – v prípade, ak ste na rodičovskú dovolenku nastúpili bezprostredne po skončení materskej dovolenky, tak máte nárok na vyčerpanie dovolenky, ktorá Vám prislúcha za obdobie, kedy ste boli na materskej dovolenke. Keďže priemer na výpočet dovolenky je vyšší ako Váš riadny mesačný príjem, tak ak máte podozrenie, že môže byť Váš pracovný pomer ukončený v krátkej dobe po ukončení rodičovskej dovolenky, tak Vám odporúčam túto dovolenku čerpať, čo najskôr po nástupe do zamestnania.
Pre detailnejšie informácie Vám odporúčame obrátiť sa na príslušnú pobočku sociálnej poisťovne.
S pozdravom,
Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk
02.05.11

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

0

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje