Dovolenka pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase

Otázka:

Dobry den. Prosim Vas ak pracujem viac ako 12 hodin a viac moze mi majitelka stiahnt za dovolenku 1.5 dna dovolenky.

Stravne listky by mali byt oznacene na vyplatnej paske?Ak ich mam akoze napisane v odmenach mozem majitelku na to upozornit? Vopred Vam dakujem za odpoved.


Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky ohľadne dovolenky a stravných lístkov zaujímame nasledovné stanovisko:

Vo Vašej otázke nešpecifikujete, ako je vo Vašom zamestnaní rozvrhnutý pracovný čas. Predpokladáme však, že ide o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času, nakoľko uvádzate, že pracujete 12 a viac hodín. Ak by malo ísť o rovnomerne rozvrhnutý čas, pracovný čas v jednotlivých dňoch by nesmel presiahnuť deväť hodín (§ 86 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v platnom znení (ďalej len „ZP“).

Za dobu jedného dňa dovolenky sa v prípade nerovnomerne rozvrhnutého pracovného času považuje doba zodpovedajúca dĺžke zmeny vyplývajúcej z určeného pracovného času. To znamená, že ak určená dĺžka pracovnej zmeny je 12 hodín, jeden deň dovolenky predstavuje v tom prípade 12 hodín.

Pokiaľ ide o stravné lístky, je potrebné uviesť, že  zabezpečovanie stravovania pre zamestnancov patrí medzi zákonné povinnosti zamestnávateľa v zmysle § 152 ZP. Ak zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie formou poskytovania gastro lístkov, týmto poskytovaným plnením si len plní svoju zákonom stanovenú  povinnosť a nejde o nijakú formu odmeny voči Vám. Poskytovanie gastro lístkov (resp. iná forma zabezpečenia stravovania) je za vopred stanovených podmienok z Vašej strany právne nárokovateľné. Preto máte nárok na to, aby bol údaj o stravných lístkoch správne uvedený aj na výplatnej páske. Na výplatnej páske sa však predovšetkým uvádza suma, ktorá je Vám ako zamestnancovi zrážaná zo mzdy na úhradu stravných lístkov, keďže zamestnanec sa štandardne podieľa na úhrade za stravné lístky. Teda nie suma, ktorou prispieva zamestnávateľ.

S pozdravom,

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

 

07.03.11

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

0

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje